KANARYALARIN CİNSLERİ

 

ÖTÜM KANARYALARI HAKKINDA

ROLLER: Almanya’nın ''HARZ'' yöresinde Harz dağları eteklerinde elde edilip geliştirilen kendiden ahiş nağmeleri çok güzel bir ahenkle sakıma ustalarıdır. Nefes alırken ve verirken ötüşüne devam eder. Çeşitli renklerde yetiştirilen ve nağmeleri özel deyimler ile sınıflandırılan roller makamlarını peş peşe sıralar. Bu değişik makamlar rule ve mırıldanma ile baslar sus sesi, çınlamalar. fülüt vs. ile devam eder.

MALINUA: Belçika’nın ''MALIN'' kentinde elde edilen bu ötüş kanaryası üstün ötüş stili ve makamları ile rollerden farklılıklar gösterir. Bu iki kanarya türünün uluslararası ötümlü müsabakaların özel puanlama sistemi vardır. Kanaryalar aldıkları puanların sertifikaları ile değer kazanır.

BÜLBÜL ÖTÜŞLÜ Bu kanaryalar özellikle yurdumuzda yetiştirilir.

RENK KANARYALARI HAKKINDA

Renk Kanaryaları (Color Canary) sahip oldukları renklere göre isimlendirilirler.

Lipochrome seri Açık Sarı, Koyu Sarı, Kula, Dominant Beyaz, Recessive Beyaz. Dimorpic. ivory. Pastel, Kırmızı Oranj, Apricot (Kayısı)

Yeşil seri Hafif Yeşil, Altuni Yeşil, Kula Yeşil, Oranj Bronz Yeşil, Kızıl Bronz, Mavi, Açık Mavi, Gri Mavi

Kahverengi seri Altuni Kahve, Gümüş Kahve, Kızıl Kahve, Kızıl Oranj Kahve; Oranj Kahve

Alacalı seri Altuni Alaca, Gümüş Alaca, Kırmızı Alaca, Oranj Kızıl Alaca, Oranj Alaca

İsabel seri Altuni isabel, Gümüş isabel, Kırmızı isabel, Oranj Kızıl isabel, Oranj. isabel. Pek çok uzun süren araştırma, çapraz esleme ile geliştirilerek elde edilen bu renk serileri günümüz kanaryacılığının en yeni örneklerini teşkil etmektedirler. Yarışmalarda net ve kusursuz güzellikte tam bir seri (Color Canary) büyük jüriden en yüksek puanı toplar.

Kanaryalar renk açısından bazı ayrıcalıklar göstermekle birlikte çok geniş bir renk kuşağına da sahip değildirler bununla birlikte genlerinde taşıdıkları renkleri: sarı, yeşil, siyah, gri, kırmızı olarak saymak mümkündür. Ayrıca kanaryalar, ait bulundukları serçe'giller ailesini değişik üyeleriyle de çiftleştirmek mümkün olabilmektedir. Bunlara ek olarak, bazı kimyasal yöntemlerle kanaryaların renkleri üzerinde çalışmalarda bulunulduğu da göz önüne alınacak olursa,önümüzde çok renkli bir kanaryalar dünyasının oluştuğu görülecektir. Seksenin üzerinde renk açısından farklılık gösteren kanarya türü elde edilmiş bulunmaktadır. Ancak satışa sunulan kanaryalar içinde her zaman bu kadar geniş bir çeşit bulmak olanağı yoktur. Nadir bulunan türleri ancak sergilerde izleyebilirsiniz. Satışa sunulan renkler içinde en çok görülenler: Sarı Renkli Kanaryalar, Sari Yeşil Kanaryalar,Gri Yeşil Kanaryalar ve Alaca Renkli kanaryalardır.
Bugün Avrupa şehirlerinde ve büyük satış merkezlerinde bulunma olanağı olan kanarya renklerini özetle söyle sıralayabiliriz:
 

 • Acı Sarı Kanaryalar

 • Alacalı Kanaryalar

 • Altın Rengi Kanaryalar

 • Beyaz Kanaryalar

 • Beyaz Kuyruklu Gri Kanaryalar

 • Değişik Renkli Kula Kanaryalar

 • Fulya Rengi Kanaryalar

 • Gri Kanaryalar

 • Kırmızı Renkli Kanaryalar(Koyu portakal renkli)

 • Koyu Yeşil Kanaryalar

 • Kuyruğu Beyaz Mavi Kanaryalar

 • Kuyruğu Beyaz Sarı Kanaryalar

 • Kuyruğu Beyaz Yeşil Kanaryalar

 • Limon Sarısı Kanaryalar

 • Mavi Kanaryalar

 • Portakal Renkli Kanaryalar

 • Sarı Kanaryalar

 • Siyah Kanaryalar(Nefti Yesil)

 • Tunç Renkli Kanaryalar

 • Yeşil Kanaryalar

ŞEKİL KANARYALARI HAKKINDA


sekil Kanaryaları Frilled (Kıvırcık), Posture (Biçim), Form ve Tepeli olarak dört ana grupta toplanırlar. Bu gruplarda aşağıda resimleri ilada görebileceğiniz gibi alt gruplara ayrılırlar.

 • Firilled (Kıvırcık) Kanarya

  - Parisian Frilled Canary (Paris Kıvırcık Kanaryası)
       Color Frill
       Badouaner

  - Northern Dutch Frill (Kuzey Holandez)
  - Southern Dutch Frill (Güney Hollandez)
  - Swis Frill (İsviçre Kıvırcık Kanaryası)
  - Gibber italicus (İtalyan Kıvırcık Kanaryası)

   

 

 • Posture Canaries (Biçim Kanaryaları)

  -Belgian Bult (Belçika Kamburu) Cinsleri
      Scotch Fancy
      Muncher
      Japanese Hoso Kanaryası

 

 

 

 • Form Kanaryalari Cinsleri
  -
  Border Fancy
  - Raza
  - Norwich
  - Yorkshire
  - Continental Tipi
  - İngiliz Tipi
  - Bernese Kanaryası
  - Fife Fancy
  - Lizard Kanaryası
   

 

 • Tepeli Kanaryaların Cinsleri

  - Gloster Kanarya
       Corona (Tepeli)
       Consort (Düz)

  - German (Alman) Kanarya
       Crested (Tepeli)
       Non Crested(Tepesiz)

  - Crested Canary (Tepeli Kanarya)
       Crested (Tepeli)
       Crest-Bred (Bozuk Tepe)

  - Lancashire Kanarya
       Crested (Tepeli)
       Non Crested (Tepesiz)

   

Bazı Kanarya Cinsleri Hakkında :

Aşağıda görebileceğiniz gibi alfabetik olarak sıralanmış olarak bazı Kanarya Cinsleri hakkında bilgi alabileceksiniz

American Singer (Amerikan Şarkici Kanarya)
1930 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde geliştirilmiş bir cinedir. Roller ve Harz kanaryalarının esleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Sesi ve rengi ile Roller kanaryalarına benzer.Belgium Waterslagger Canary (Belçika Kanaryası)
Roller kanaryalarından daha büyük görünümlüdür. Belçika’nın Fleminish bölgesinde ilk kez üretilmiştir. 17 ayrı ötüş özelliğine sahiptir ve bazıları öterken kanatlarını açarlar.


 


Border Fancy Canary (Sınır Süslü Kanaryasi )
Border'lar ilk kez İngiltere’de üretilmiştir. Kanarya cinsleri arasındaki yerini 1890 yılında aldığı kabul edilir, ilk yıllarda Cumberland Fancy adini alması İngilterecin Cumberland bölgesinde ortaya çıktığını göstermektedir. 1890 yılında Cumbria Havick'te yapılan bir toplantıda Border Fancy Canary (sınır süslü kanaryası ) Uluslararası adi olarak kabul edilmiştir.
Boyları 14-15 santim, gövdesi yuvarlak karından göğse doğru biraz daha genişler, sırt yuvarlak ve hafif kamburdur, bas yuvarlak ve diktir, gövdeyle birleşirken belirgin bir çukur boyun halkası Yapar, gözler basın merkezinde yer alır, kanat uzunluğu vücudu geçmez ve kanatlar vücuda yapışır, kuyruk Düzgün,ayaklarda baldırların ucu görülmelidir, tüyler vücudun her yerinde parlak, ipeğimsi, tünekte 60 derecelik bir açıyla dururlar. Sari, yesil, alaca, beyaz renk borderler görülür. Ortalama ömürleri 10 yıldır, dayanıklı ve bakimi fazlada zor olmayan bir kus sayılır.
Üretimi; üretimde size biraz sorun çıkarabilir, özel renk mamalarına ihtiyaç yoktur, yalnız tüylerindeki parlak sari rengi korumak için lütein içeren gıdalar verebilirsiniz, tüylerinin kalitesini yakından bakarsanız görebilirsiniz, üretimde uygun bir yuva seçin, kuşları eşleştirirken kabarık (sert tüylüler) eşleştirmekten kaçının ve bunları yumuşak tüylülerle çiftleştirin. sert ve yumuşak iki tip tüyün farkını belli bir süreden sonra ayırt edebileceksiniz.


Crested Canary (Tepeli Kanaryalar)
Crest kanaryalar oldukça iri, gösterişli, ayni zamanda pahalı kanaryalardır.
İki tipi vardır,
Crested: Tepeli,
Crestbred: Tepesiz.
Crested'in tepesi oldukça büyük olmalı ve bu tepe gözleri, gagayı örtmeli, enseyle düz bir şekilde birleşmelidir. Crestbred'de ise kafa oldukça geniş, yassı ve belirgin kaşları olmalıdır. Her ikisinde de kafa tüyleri uzun olmalıdır. Boyun kısa ve vücut dolgun olmalıdır, uzun ve ipeksi, yumuşak tüyleri olmalı, kuyruk talazları ve horoz tüyleri görünmelidir, ayaklar kısa baldırlar gözükmez, duruş yari dik 45 derece olmalıdır. Boy ise en az 17 cm'dir.
Üretim; Üretiminde oldukça zorluk çekilen bir kustur, çiftleştirirken daima bir tepeli ile tepesizi çiftleştirmeniz gerekiyor aksi Taktirde yavruların bir kısmi yumurtadan çıkamayabilir. Başka bir sorun tüyleri çok yumuşak olduğu için yumurtayı açamıyor ve tüy kistleri oluşabiliyor, bu bazen sorun oluştura biliyor. Bu kuşların çok az hareketli olması hem yetiştirici için sikici gelebilir hem de kusun yağlanmasına ve yavru veriminin azalmasına sebep olur.
 


Frilled Parisian Canary (Kıvırcık Paris Kanaryası)
ilk kez, 19.yüzyılın ortalarında Fransa’nın Lille kentinde, bir Fransız soylusunun Hollanda'dan getirdiği kanaryalardan üretilmiş ve bunun üzerine yapılan çalışmalarla bugünkü olağanüstü Kıvırcık Paris Kanaryası yetiştirilmiştir. Bu kanaryaların beslenmelerine ve korunmalarına çok özen gösterilmeli, hava ve isi değişimlerinden korumalı, özel ve çeşitli yemleme uygulanmalıdır.
Kıvrılmış dalgalı tüyleri,uzun boyu,alimli endamı, biblomsu görünümdeki Kıvırcık Paris Kanaryası ilk kez Paris'te üretilmiştir. Basından kuyruğunun ucuna kadar olan uzunluğu 21cm, açık durumda iken bir kanattan diğer kanat ucuna olan mesafe 29cm'dir. Bu uzunluk, Kıvırcık kanaryanın değerinin biçilmesinde en önemli etkenlerden biridir. Dalgalı ve uzun tüyler, kanaryayı olduğundan daha iri göstermektedir. Basta, yukarı doğru yükselen hotoz, ona görkemli ve gösterişli bir hava verdiği kadar, boyunu da yükseltmektedir. Omuzlarından kanatlarının üstüne dalga dalga dökülen gür tüyler, sırtına sal almış bir hanımefendi görünümü kazandırır. Göğüs tüyleri bir tarak aracılığıyla tam ortadan ikiye ayrılıp her bir yan kanatlara doğru kıvrılmış gibidir. Kanat tüyleri ters yöne doğru yöneliktir. Kuyruk sokumunun iki yanından sarkan ince ve parlak küçük tüylere horoz tüyleri adi verilmiştir. Kuyruk uzun ve dikdörtgen biçimli, bacaklar uzun ve düzgün olmalıdır. Çok değişik renklerde gözükürler. Sarı, Beyaz, Sarı Alaca, Beyaz Alaca, Portakal Rengi olarak bulmak mümkündür.
Kıvırcık Paris Kanaryasının sağlığının son derece duyarlıdır. Çok uzun ve gür tüylü olmasına karsın, tüylerin ters yönde kıvrımlar oluşturması, cildinin doğrudan doğruya havayla temas etmesine neden olmakta ve en ufak bir hava değişikliği, soğuk bir esinti, bu görkemli kanaryanın hastalanmasına, sağlığının bozulmasına yetmektedir.
Üretim, Kıvırcık Paris Kanaryası 4-5 yumurta yapar. Yavrularına karsı şefkatlidir. Onları hırpalamaz ve terk etmez. iyi döl alınmak, türün nitelikleri korunmak isteniyorsa, çiftleşmede birbirine zıt nitelikleri bulunan esler bir araya getirilmelidir. Ayrı renkler, ayrı bedensel özellikler gibi. Sarı bir erkekle, beyaz bir dişi; uzun, endamlı bir erkekle toplu, tıknaz bir dişi daha iyi döl verirler. Yavrular, dördüncü haftadan itibaren dalgalı tüyleri ve uzun endamlarıyla cinslerini belli etmeye başlarlar. Onuncu haftadan itibaren de ilk tüylerini atıp daha parlak ve uzun olan esas tüylerini çıkartmaya başlarlar.
 

Gloster Canary (Gloster Kanaryası)
1920' lerde İngiltere’de Gloncestershire kentinde üretilmistir.
Glosterin iki çeşidi vardır: Corona ve Consord'dur.
Corona; basında yuvarlak ayrılmamış tepesi olan çeşide de verilen isimdir. Consord; tepesiz olan çeşide verilen isimdir. Tepe enseyle iyice kaynaşır, merkezi noktası kafanın ortasında, tepe gözleri örtmez. Kafa iyice geniş, yuvarlak, belirgin bir kas vardır, göğüs geniş ve yuvarlak olup boyun kısa ve sağlam, tüyler vücuda yapışır. Boy en çok 11,5 santim olmalıdır. Durusu 45 derecelik açıyladır ve baldırları görülmez. Ortalama yasama süresi 10 yıldır. Bu minyon tipli kuşu temin etmek hiçte zor değil, fiyatı diğer ırklara göre daha ucuz ve bol yavru veren bir kus, bu Nedenle bizim Yetiştiricilerin ilk yöneldiği irk bu oldu. Üretmede iki tepeli kuşu çiftleştirmemelisiniz, bir tepeliye bir tepesiz kus kullanmanız gerekir.Lancashire Kanarya
Bu kanaryalar ilk olarak 1700 yıllarında İngiltere Fleminishte; ataları sayılan Belçika ve Hollanda'dan getirilen kanaryaların esleştirilmeleri sonucu ortaya çıkmıştır. Bu kanarya kopyalarından Manchestr'a getirilmiş ve 2. Dünya savası sırasında üretim çalışmalarına devam edilmiştir. Bu çalışmalarda ortaya çıkan kanaryaların boyu yaklaşık 20 cm kadardı ve iri bir cins olduğu için üretim çalışmalarına Crested ve Yorkshirelar'la devam edilmiştir. Ve bu sayede günümüzdeki Lancashire kanaryaların boyları daha da küçültülmüstür.Lizard Kanarya
Fransa'da üretilmiştir. 1846 yılında üretilmişlerdir. 'London Fancy' kanaryalara benzerler. Lizard kanaryalar altın ve gümüş renkli olurlar ama vücutlarında siyahlıklar vardır. Geniş kafalı ve göğüslü olurlar. Gözlerinin çevresindeki siyah çizgiler gözlerini belirginleştirir.

 


 

 London Fancy Kanarya
Lizard kanaryaların mutasyonu sonucu 1800 yıllarının başlangıcında üretilmişlerdir. Vücut sarıdır. Kanat ve kuyruk siyahtır. Ayaklar ve pençeler de siyahtır. 1930 yılında London Fancy popüler kanaryalar arasında yer almıştır. Boyu yaklaşık 14 cm'dir. Güzel görünümlü bir show kanaryasıdır.Norwich Canary (Norwich Kanaryası)
Norwich kanaryalar; Crested kanaryalar ile oldukça benzerdir, şapkaları yoktur, vücut daha kısa ve tıknaz olmalıdır, boy 15,6-16,5 santim olmalı, ayrıca farklı olarak kuyruk talazları bulunmaz. Tüy renkte bu kuşta ayrı bir öneme sahiptir ve renk mamaları ile beslenmektedirler.
Her iki cinste üretim zamanında karin altındaki tüylerin hafif kısaltılması döllenmenin kolay olmasını sağlayabilir.Roller Canary veya Harz Roller Canary (Roller veya Harz Kanaryası)
Harz kanaryaları diye anılan Roller veya Edelroller gayet hususi bir şekilde üretilen ve yetiştirilen bir kanaryadır. Bu kanaryalara Saint-Andreasberg kanaryası veya Saxon denilmekte ise de bu tabirler yanlıştır. Zira Saxon denilen kanarya Almanya’nın saks eyaletinde yetiştirilen adi bir cinstir. Saint -Andreasberg ise artik mevcut olmayan bir cinstir. Edelroller cinsi, ötüşü rakipsiz ir kanaryadır. 1645 yılına doğru bu kusun şöhreti dünyayı sarmıştır. Roller cinsi, gerek pest ve gerek tiz perdede gayet güzel ötüşlü bir kanaryadır. Gardner, Volkman, Erntges ve bilhassa Trute adında bir maden isçisi en güzel ötüşlü kuşları yetiştirmişlerdir.1900 yılında Henri Seifert adında bir isçinin yetiştirdiği Trute cinsinden Roller kanaryaları Leipzig kanarya yarışmasında çok üstün dereceler kazanmıştır. Halen bu cinsten hakiki (Cermen) Roller kanaryaları çok nadir olduğu halde milyonlarca adi kanarya bu nam altında satılmaktadır. Hakiki Harz (Cermen) Roller kanaryaları bağırmaz, öter. Adi kanaryalar gibi çap-çap ve tüi-tüi'lerle etrafı gürültüyle boğmaz. Derin, saf dem çeker. Almancada Edel asil demektir. Roller ise dem çekici demektir. Edelroller ise (asil dem çekici) manasına gelir. iyi bir Cermen Kanaryası gagası az açık veya tamamen kapalı öter. Her nağmesi ne çok uzun ve ne de çok kısa olmalıdır. 1930–1935 yılları arasında 5000 kanarya arasında yapılan bir yarışmada ancak bir tek kus bütün makamlar ile ötüş yapmış ve 96 tam puan alarak birinci olmuştur.Spanish Timbrada Kanarya
Timbrados ispanyada üretilmiş bir kanaryadır. Yüksek temiz ve metalik sesleri ile tanınır. Yeşil, sarı, beyaz veya tarçın renklerde olur. Vücudunda siyah renkli çizgiler bulunur.
 


Wild Yellow Canary (Sari Kanarya) (Serinius Canaria Canaria)
Serinus Canaria, yani kanarya adalarının bilinen Yabanıl Kanarya’sı, evcilleştirilir ve döller boyu sürekli kafeste beslenirse, renginin açıldığı ve sarıya dönüştüğü görülür. Sarının değişik tonundaki üyeler, kendi aralarında sürekli olarak çiftleştirildiğinde, o tonun egemen olduğu kanarya ailesine sahip olma olanağımız vardır. Bu sari kanaryalar arasında kanat ve kuyruklarında beyaz tüyler bulunanlar, kendi aralarında çiftleştirilir ve en çok beyaz tüye sahip olan yavrular yine kendi aralarında bir kaç döl çiftleştirilirse Beyaz renkli kanaryalar elde etme olasılığı doğar. Lekesiz Beyaz kanarya’yı ilk kez yetiştirme onuru 1677 yılında Almanlara ait bulunmaktadır.Yorkshire Canary (Yorkshire Kanaryasi)
Yorkshire kanaryaların anavatanı İngiltere’dir. Bu kus ilk1860 yılında geliştirilmiştir. Boy en az 17 santim olmalıdır, durusu diktir, omuzlar geniş ve yuvarlaktır, kanatlar uçlarda çaprazlaşmaz, vücuda yapışık, kafa geniş ve yuvarlak, ense omuz çizgisi ile ayni hizada yani boyun kökünde çukur yoktur, dolgun görünmelidir, gözler merkezi yerleşimlidir. Göğüs dolgun olarak, gaganın dibinden baslar, tüyler kısa, sık ve vücuda düzgün yapışık, kıvrık tüyler ve belirgin kaslar istenmez, ortalama ömrü 10 yıldır. Renk olarak kendi renginde olabildiği gibi, renk maması verilerek beslenen kuşlarda bulunur.
Üretimde fazla yavru alamaya bilirsiniz, yavruların güvenliği için derin folluk kullanmalısınız, üreticiler genelde Yorkshire yumurtalarını başka bakici anne ve babanın (kırma ırklar) altındaki yumurtalarla değiştirir, bazı yetiştiricilerde annenin yavruları büyütmesi için yalnız bırakırlar, böylece bir erkek kuşu - üç dişi kuşla çiftleştirirler, elde edilen yavrularda yarışmalarda istenilen dik durusu elde etmek için eğitilmektedir.