Online  Petshop

Online Veterinerimiz

Eş Bulma Servisimiz

Vip Card Üyelik

Köpek Çiftliğimiz

Petworld Hakkında

Bize Ulaşın

 
 
 

BRITISH SHORTHAIR - İNGİLİZ KISA TÜYLÜ KEDİ
 


İngiliz Kısa Tüylü Kedilerin kökeni İngilteredir. İngilizlerin bilinen en eski kedi cinslerindendir. 19. yüzyılın sonlarına doğru Alice Harikalar Diyarında Masalında tasvir edilen kedi de bu kedi cinsidir. Aynı dönemlerde içlerinde Harrison Weir'ınde bulunduğu birkaç İngiliz cins üreticisi seçkin bir cins yaratmak uğruna çok güzel olan cinslerden Avrupa Kısa Tüylü Kedi ile Amerikan Kısa Tüylü kediyi eşleştirerek İngiliz Kısa Tüylü Kedi cinsini ortaya çıkarmışlardır. 1871 yılında ılk kez ünlü Kristal Sarayda (Cyrstal Palace) bu tür gösterilmiştir. 1901 yılında İngiliz Kedi Klubu kurulmuştur. Ilk İngiliz Kısa Tüylü kedi Chartreux Kedisi gibi hemen hemen mavi renkteydi. Bunun sonucunda bu iki tür birbiriyle eşleştirildiğinde F.I.F.E. bu karışıma tek bir cins isimi vermeyi uygun buldu. 1977 yılında bu kararından vazgecerek British Shorthair ve Chartreux Kedi cinsleri ayrı ayrı anılmaya başlandı. II.Dünya savaşından sonra Britısh Shorthair Kediler tüy renklerinın dahada güzelleşmesi için İran kedilerı ile de eşleştırildiler. 1980 yılında Amerikada C.F.A. tarafından tanınan cins, 1993 yılında T.I.C.A tarafından tanınmıştır. 1979 yılında Fransada F.F.F. tarafından tanınan Ingılız Kısa Tüylü Kediler çok popüler olan kedi cinsleri arasındadır.

Genel Görünümü :
Orta boydan büyüğe doğru giden 4 ila 8 kg ağırlığındadır. Güçlü, Heybetli ve Kaslı görünümü vardır. Kafa Yapısı: Yuvarlak, geniş ve cüsselidir. Yanaklıdır.Ağız ve Burnu belirgindir. Kısa geniş ve düz bir burun yapısı vardır. Güçlü çenesine burunundan uzanan bır çizgi göze çarpar. Kulakları: Orta boyda geniş ve uca dogru yuvarlaktır. Gözler: Büyük, yuvarlak ve birbirinden ayrıdır. Göz rengi tüy rengine uygun olur Genellikle göz renkleri: Bakır rengı, altın rengı, mavi,yesil,mavi-yeşildir Boyun: Kısa, kalın ve kaslıdır. Vucut Yapısı: Sıkı, Geniş göğüslü, omuzlu ve geniş kuyruk sokumu olan bir cinsdir. Kaslıdır. Bacaklar ve Patiler:Kısa ve güçlü, iyi kemikli ve kaslı bacakları vardır. Patileri yuvarlaktır. Kuyruk: Kuyruğun uzunluğu vücudun 2/3 ü kadardır. Kalın uca dogru kıvrılan bır yapısı vardır. Tüyleri: Kısa, yoğun ve tüm vucudu kaplar. Pelüş görünümü ile doğal bir koruyucu gibidir. Çeşitli renklerde olabılır.

Karekterleri:
British shorthair (İngiliz Kısa Tüylü Kediler); iyi huylu, anlayışlı, olmaları ile minik oyuncak ayı yavrusu olan ''Teddy Bear'ı'' andırırlar. Hem şehir hemde çiftlik hayatına çok çabuk adapte olabilir ve arkadaşlığı sever. Diğer evcıl kediler ve köpeklerle rahatlıkla geçinir. Sıkıntıya gelemez ama oyuncu ve canlı bir yapısı vardır. iki - üç yaşına gelene kadar olgunlaşamazlar. Bakımı Haftalık olarak taranması ve fırçalanması yeterlidir.

 

   

<< geri

ileri >>